U današnjem užurbanom vremenu, ishrana je često nešto na šta ne obraćamo dovoljno pažnje. Brz tempo života nas neretko navodi da hranu uzimamo automatski, bez razmišljanja o tome šta i zbog čega jedemo. Jedan od pristupa kada je u pitanju konzumacija hrane između obroka, jeste koncept mindful snacking-a, koji je u fokusu kompanije Mondelēz International, a koji nam pomaže da omiljenu užinu konzumiramo svesno i odgovorno, obraćajući više pažnje na svoje telo i um.
Šta je mindful snacking?
Mindful snacking je pristup svesnog i odgovornog konzumiranja užine pri čemu se pažnja obraća na svaki zalogaj, ukus, miris i teksturu hrane. Umesto da automatski posežemo za grickalicama ili slatkišima kada smo npr. pod stresom ili iz dosade, mindful snacking nas podstiče da zastanemo i osvestimo – šta želimo da pojedemo, zašto zapravo baš to želimo i kako ćemo se zbog toga osećati? Da li smo stvarno gladni ili samo tražimo “utehu“ u hrani?
Ova praksa nas uči da prepoznamo razliku između fizičke gladi i emocionalne potrebe za hranom. Na taj način, ne samo da više uživamo u tome što konzumiramo, već i donosimo bolje odluke o tome šta i koliko jedemo.
Kako primeniti mindful snacking?
Evo nekoliko koraka kako da svesno uživate u svojoj omiljenoj užini:
- Zastanite i razmislite – Pre nego što posegnete za grickalicama, zastanite i zapitajte se: Zašto želim da pojedem baš tu grickalicu? “Da li sam gladan/na, da li mi je potrebna energija?” Razlog može da bude i potreba za pauzom tokom dana i razgovor sa prijateljem. Svest o tome zašto želite da konzumirate određenu grickalicu, može vam pomoći da pravilno odaberete hranu koja će zadovoljiti vaše trenutne potrebe.
- Birajte pažljivo – Kada ste sigurni da je vreme za užinu, birajte pažljivo. Šta vaše telo zaista želi? Da li vam treba nešto osvežavajuće, poput voća, ili nešto hranljivo, poput orašastih plodova? Ukoliko želite neku grickalicu, ograničite sebi porciju/količinu koju želite da pojedete i fokusirajte se na samu konzumaciju kako biste maksimalno uživali u trenutku.
- Konzumirajte polako – Kada počnete da jedete, uzimajte manje zalogaje i usmerite pažnju na teksturu, oblik, boju, ukus i miris toga što konzumirate. Sporija konzumacija vam pomaže da maksimalno uživate u svakom zalogaju.
- Obratite pažnju na osećaj sitosti – Mindful snacking vas uči da prepoznate da li ste zaista gladni ili imate emocionalnu potrebu za hranom. Obratite pažnju na signale koje vam telo šalje jer osluškivanje sopstvenog tela i prepoznavanje osećaja sitosti pomaže da se izbegne nepotrebno grickanje ili prejedanje.
Zašto je koncept mindful snacking-a važan?
Svesno i odgovorno konzumiranje hrane može pomoći u regulaciji unosa kalorija i smanjenju rizika od prejedanja. Osim toga, doprinosi izgradnji odgovornijeg i pozitivnijeg odnosa prema hrani. Umesto da jedemo iz navike ili kada smo pod stresom, svesna konzumacija može dovesti do većeg uživanja u hrani i osećaja zadovoljstva manjim količinama hrane.
Mindful snacking podrazumeva da grickalice konzumiramo svesno, umereno i odgovorno i da smo svesni trenutka i uživanja onoga što jedemo.. Uključivanje mindful snacking-a u svakodnevni život ne zahteva puno vremena, ali može doneti značajne promene u načinu na koji doživljavamo hranu. Sledeći put kada osetite potrebu za užinom u vidu grickalica, zastanite, razmislite i konzumirajte svesno i odgovorno. Na ovaj način ne samo da ćete bolje kontrolisati svoju ishranu i veličinu porcija, već ćete i više uživati u svakom zalogaju.