Zašto su važne adekvatne količine masti u ishrani?
Masti u ishrani su neophodne za održavanje dobrog opšteg zdravlja, posebno kako starite. Našem telu je potreban redovan unos masti. Mast daje našem telu energiju, štiti naše organe, podržava rast ćelija, drži holesterol i krvni pritisak pod kontrolom i pomaže apsorpciju vitalnih hranljivih materija. Kada se previše usredsredimo na izbacivanje svih masti iz ishrane, zapravo možemo lišiti svoje telo onoga što mu je najpotrebnije.
Obezbeđivanje energije
Masti su izvor energije u ljudskoj ishrani, zajedno sa ugljenim hidratima i proteinima. Predstavljaju najkoncentrovaniji izvor energije koji obezbeđuje 9 kcal na 1 gram konzumirane namirnice, što je više nego dvostruko veći energetski sadržaj proteina ili ugljenih hidrata (4 kcal po gramu) i više nego četvorostruko veći energetski sadržaj vlakana (2 kcal po gramu). Masnoća se može skladištiti u masnom tkivu tela, koje oslobađa masne kiseline kada je potrebna energija.
Strukturna komponenta
Membrane oko ćelija u našem telu fizički odvajaju unutrašnjost ćelije od spoljašnje i kontrolišu kretanje supstanci u i van ćelije. Uglavnom se sastoje od fosfolipida, triglicerida i holesterola. Dužina i zasićenost masnih kiselina iz fosfolipida i triglicerida utiču na raspored membrane, a time i na njenu fluidnost. Masne kiseline kraćeg lanca i nezasićene masne kiseline su manje krute i manje viskozne, čineći membrane fleksibilnijim. Ovo utiče na niz važnih bioloških funkcija kao što je proces endocitoze u kome se ćelija obmotava oko čestice kako bi omogućila njeno preuzimanje.
Mozak je,na primer veoma bogat mastima (60%) i ima jedinstven sastav masnih kiselina.
Nosilac vitamina
U ishrani, mast je nosilac vitamina A, D, E i K rastvorljivih u mastima i podržava njihovu apsorpciju u crevima. Konzumacija dovoljnih količina masne hrane koja sadrži ove vitamine je stoga neophodna za adekvatan unos ovih mikronutrijenata.