Fizička aktivnost bilo kog tipa dobra je za naše opšte zdravlje, fizičko i mentalno. Svetska zdravstvena organizacija (SZO) preporučuje da odrasli od 18 do 64 godine treba da imaju najmanje 150 minuta umerene fizičke aktinosti svake nedelje. Ovo vreme se može podeliti na sesije i da fizičku aktivnost rasporedimo na 30 minuta dnevno, pet dana u nedelji. Za zdrav razvoj deci i adolescenima treba bar 60 minuta umerene do visokointenzivne telesne aktivnosti u vidu igara ili različitih sportskih aktivnosti. dok se odraslima nakon navršene 65. godine preporučuju i dodatne vežbe za ravnotežu.
Fizička aktivnosti može:
- poboljšati san
- održavati idealnu težinu
- upravljati stresom
- poboljšati kvalitet života
- preduprediti bolove u zglobovima i leđima
- smanjiti rizik od
ozbiljnih bolesti koje su posledica gojaznosti, kao što su bolesti srca,
dijabetes tipa 2
Povrede i deformacije na random mestu nisu ograničene samo na teške fizičke poslove. Mogu se pojaviti u svim vrstama industrija i radnih okruženja, uključujući kancelarijske prostore. Ponavljani pokreti, nepravilno držanje i isti položaj tela mogu uzrokovati ili pogoršati mišićno-skeletne poremećaje.
Moderno radno mesto je prostor koji podstiče sedentarni način života gde radnici satima sede za radnim stolovima.
Aktivni zaposleni mogu dovesti do
- smanjena bolovanja
- povećane produktivnosti
- manje fluktuacije zaposlenih
- višeg morala
Navike koje gradimo za našim stolom, posebno dok sedimo, mogu doprineti nelagodnosti i zdravstvenim problemima, uključujući: bol u vratu i ramenima, gojaznost, mišićno-koštane poremećaje, stres, bol u krstima i sindrom karpalnog tunela.
Kako biste izbegli neprijatnosti, predlaže se da kretanje i istezanje postanu svakodnevna navika radnog života. Za početak, možete podesiti tajmer koji će vas podsetiti da brzo hodate ili se istegnete.
Istezanje tricepsa (unutrašnji deo nadlaktice)
- Podignite ruku i savijte je tako da vam ruka doseže suprotnu stranu
- Koristite drugu ruku i povucite lakat prema glavi
- Držite 10 do 30 sekundi
- Ponovite na drugoj strani
Istezanje donjeg dela leđa
- Ispružite ruku iznad glave
- Dođite do suprotne strane
- Držite 10 do 30 sekundi
- Ponovite na drugoj strani
Istezanje gornjeg dela tela i ruku
- Spojite ruke iznad glave sa dlanovima okrenutim ka spolja
- Gurnite ruke gore, istezanje prema gore
- Zadržite pozu 10 do 30 sekundi
Istezanje ramena
- Spojite ruke iza leđa
- Isturite grudi napolje i podignite bradu
- Zadržite pozu 10 do 30 sekundi
Istezanje vrata
Kako biste razmrdali mišiće počnite laganim spuštanjem glave ka grudima, tako da osetite zatezanje, pa je polako vratite u početni položaj i pokušajte da je nagnete unazad što više možete. Nakon toga uradite barem po dva puta po dijagonalama, dakle spuštajte glavu ka ramenima, pa lagano unazad. Kada završite, ali možete i nešto kasnije, napravite pun krug do tačaka zatezanja. Ako ste u mogućnosti, pokušajte da ustanete od stola svakih 20 minuta i isteglite noge i zglobove. Kada dugo sedite, usporava se metabolizam, što utiče na sposobnost tela da reguliše nivo šećera u krvi i krvni pritisak. Cilj ovih vežbi je da smanji slbljenje mišića, dobijanja problema sa varenjem, nepravilno držanje i različe bolove.