Uveliko je sezona dinje, a sladak ukus ovog voća donosi i mnoge zdravstvene pogodnosti. Dinja je izuzetno bogata vodom, oko 90 procenta i sadrži relativno mali broj kalorija, koje je čine preporučljivom za dijetalnu ishranu i čišćenje organizma. Obogaćena je vitaminima A, koji je neophodan za dobar ten i vid i vitaminom C koji potencijalno štiti od starenja i kardiovaskularnih oboljenja, kao i antioksidansima kolinom, zeaksantinom i beta karotenom, koji mogu pružiti zaštitu od niza bolesti. Ukoliko pojedete 150 grama dinje, unećete oko 30% dnevne količine vitamina A i 80% posto dnevne količine vitamina C. Konzumiranje dinje povećava unos minerala, antioksidanata i vitamina i pomaže hidraciji i ispunjenju potrebe za tečnošću. Semenke dinje takođe su jestive i sadrže vlakna, proteine i omega-3 masne kiseline u obliku alfa-linolenske kiseline.
Porcija dinje (oko 150 grama) sadrži:
- Kalorije: 60
- Masti: 0,3g
- Natrijum: 28g
- Ugljeni hidrati: 14,4g
- Vlakna: 1,6g
- Šećeri: 14g
- Proteini: 1,5g
- Vitamin C: 65mg
- Vitamin A: 299.1mg
- Kalijum: 472,6mg
Kako jesti više dinje?
Čišćenje dinje može da deluje zastašujuće, ali je zapravo vrlo jednostavno. Nakon što većim nožem prepolovite dinju, kašikom izvadite semenke koje kasnije možete da osušite i iskoristite za salatu, dezerte ili kao dodatak supi. Odvojite ostatak voćke od kore i isecite je na sitnije komade. Isečenu dinju možete jesti samostalno, ali i kao dodatak miksu zelenih salata, voća, obmotanu pršutom, smutiju ili kolačima.
Zdravstvene koristi dinje
- Hidracija – dinja je odlično voće za borbu protiv dehidratacije, bilo tokom vrelog dana ili posle treninga.
- Snižava krvni pritisak – dinja je prirodno bogata kalijumom i sadrži malo natrijuma. Ova kombinacija potencijalno smanjuje visok pritisak i opušta krvne sudve.
- Opekotine od sunca – kada se stavi na izgorelu kožu, ekstrakt dinje povećava antioksidativnu aktivnost, smanjujući ćelije oštećene suncem i podižući nivoe melanina. Iako jedenje dinje ne zamenjuje potrebu za zaštitnom kremom, vašem telu može pružiti dodatnu pomoć pri lečenju opekotina.
- Čuva zdravlje očiju – bogate su beta karotenom, a njegovom obradom nastaju dva antioksidansa, lutein i zeaksantin. Kombinacija luteina i zeaksantina pomaže u smanjenju rizika od makularne degeneracije povezane sa starenjem.
- Očuvanje zdravlja kostiju – sadrži nekoliko hranljivih materija, uključujući kalijum, magnezijum i folate, koje su ključni za održavanje i oporavak kostiju
- Zdravija trudnoća – dinja je bogata folatom, vitaminom B9, koji pored toga što je ključan za proizvodnju crvenih krvnih zrnaca, neophodan je tokom prvih nekoliko nedelja trudnoće za zdravo formiranje bebine neuralne cevi.
- Nivo šećera u krvi – potencijalno pomaže pri održavanju dijabetesa, jer ima nizak glikemijski indeks 4, koji sprečava skok šećera u krvi
Svojom slatkoćom dinja predstavlja jedno od najpopularnijeg voća dece i odraslih. Osvežavajuć, zdrav i lak desert u vrelim letnjim danima predstavljaće pravo zadovoljstvo. Pored svih zdravstvenih pogodnosti ploda dinje, semenke se preporučuju kod bolesti bubrega, pogotovo kod bubrežnog kamenca. Ukoliko koristite beta blokatore ili imate slabije funkcionalne bubrege savetuje se da dinju jedete u umerenim količinama.