Sezona malina je počela i mnogo je razloga da uživate u ovom crvenom bobičastom voću. Maline su izuzetno bogate snažnim antioksidansima, koji deluju protivupalno, sprečavaju delovanje štetnih bakterija i gljivica. Među njima su antocijani koji daju malini crvenu boju, resveratol koji usporava starenje, elagitanin koji ima antikancerogena svojstva. Maline sadrže i vitamin C, a ukoliko pojedete 100 grama malina unećete gotovo polovinu preporučene dnevne količine vitamina C. Maline su bogate vitaminima B, E i K. Dobar su izvor kalijuma, magnezijuma, mangana i bakra. Obiluju biljnim vlaknima koji podstiču probavu, ali i čišćenje krvnih sudova sadrže i ketone koji pozitivno deluju na nivo šećera u krvi i podstiču sagorevanje masti sprečavajući njihovo taloženje u organizmu.
100 grama malina ima samo 52 kalorije, pa ih zato nazivamo niskokaloričnim voćem. Od toga ima 86% vode, 1,2% proteina, 0,65% masti i 12% ugljenih hidrata. Izvrstan je izvor dijetetskih vlakana (6,5 g).
Najvažnija prednost malina je raznovrsnost antioksidansa koja je čak 50% veća od antioksidativne aktivnosti jagode, 10 puta veća od paradajza i 3 puta veća od kivija. Pritom se ova vrednost ne gubi kada je malina smrznuta ili prerađena. Oko 25% antioksidativne aktivnosti pripada antocijanima kao što su kvercetin, kempferol, cijanidin-3-glukozilrutinozid, cijanidin-3-rutinozid i pelagonidin glikozid.
Maline su odličan izvor fruktoze, flavonoida, vitamina (C i E), minerala (pogotovo kalijuma). Najbogatije su vlaknima. Zbog niskog sadržaja ugljenih hidrata, maline se preporučuju i za ishranu osoba sa dijabetesom, što nije slučaj za svako drugo voće. Istraživanja pokazuju da ovo voće povoljno utiče i na regulaciju šećera u krvi, ali i poboljšava apetit kod dece, suzbijanje mučnine i povraćanja. Redovna konzumacija malina pozitivno utiče na ten, jača kosu, poboljšava zdravlje probavnog i kardiovaskularnog sistema, jača imunitet i deluje protivupalno. Adiponektin pospešuje ravnotežu u krvi, smanjuje rizik od srčanog udara i bolesti koje prate dijabetes tipa 2.
Ulje semenki malina
Istraživanja na temu značaja semenki malina i njihovog ulja postaju sve važnija. Naučnici tvrde da semenke maline sadrže sastojke koji se mogu koristiti u prevenciji razvijanja ćelija raka. Dobar primer za to je elagitanin, supstanca koje ima i do tri puta više u semenki maline, nego u plodu. Jedan gram praha od semenki maline sadrži 4% elagitanina, što je isto kao kada se pojede jedna šolja plodova malina. Treba imati u vidu i njihov značaj u kozmetičkim tretmanima. Veliki broj kozmetičkih preparata na tržištu, napravljeni su upravo na bazi ulja od semenki maline. Koriste se u preparatima za zaštitu kože od sunca jer poseduju zaštitni faktor, ali i u preparatima za negu kože (zaštita od vetra i hladnoće).
Sok i čaj od maline
Sok od maline pomaže u lečenju bolesti želuca i creva, ali i kod urinarnih infekcija. Listovi maline koriste se za pripremu čaja i pozitivno utiču na jačanje srca, lečenje hemoroida, alergijskih osipa na koži i lakših povreda kože. Ovaj čaj se koristi i za jačanje desni, dezinfekciju krajnika i kod očnih oboljenja. Nekada se čaj od listova maline često upotrebljavao za lečenje ženskog steriliteta.
Super moći maline:
- Pomaže u smanjenu telesne mase
- Prirodan su sagorevač masti
- Bogata su antioksidansima
- Pomažu u snižavaju holesterol
- Štite od artritisa i reume
- Smanjuju rizik od raka
- Ublažavaju dijabetes i čuvaju zdravlje srca
- Pospešuju zdravlje kože i kose