Jedna od sve popularnijih fizičkih aktivnosti u prirodi je hajking. Da biste išli na hajking nije neophodno da idete nigde daleko. Dovoljno je da se popnete do obližnjeg brda ili prošetate do šume. Ko se jednom oproba u hajkingu sigurno neće stati na tome. Već nakon prvog povratka sa hajkinga vaša želja da se fizički pokrenete će prerasti u zdravu životnu naviku i aktivan stil života.
Šta je hiking?
Hajking predstavlja polu-intenzivnu šetnju u prirodi po pešačkim stazama. Podrazumeva umerenu fizičku aktivnost u prirodi po utabanim putevima, koja ne zahteva posebnu fizičku spremnost, ali zahteva kondiciju za višečasovno hodanje. Hajking podrazumeva i upoznavanje prirode koja ima veliki značaj za fizičko i mentalno zdravlje.
Razlika između hajkinga i trekinga?
Često se mešaju hajking i treking iako to nije ista stvar. Hajking je manje ili više zahtevna šetnja kroz prirodu, prilikom koje se krećemo poznatim putevima i kroz rekreaciju koja unapređuejmo opšte zdravlje.
Treking ili planinarenje se odnosi na dugo, zahtevno pešačenje koje najčešće traje nekoliko dana. Staze za treking su obično neoznačene ili manje poznate i podrazumevaju snalaženje, orijentaciju pa čak i preživljavanje u prirodi. Dosta je izazovniji je od hajkinga i zahteva odličnu fizičku i psihičku spremnost koja zahteva celodnevno pešačenje.
Zašto je hajking sve popularniji?
Hajking je odličan vid rekreacije u cilju smanjenja telesne mase. Najbolji je u kombinaciji brzog i sporog hodanja, kada se u kratkim intervalima sagoreva velika količina kalorija, a u sporim intervalima odmara telo. Veoma je važno da se ne forsiraju brzi intervali, jer onda organizam neće efektivno sagorevati kalorije. Posebna prednost hajkinga u odnosu na ostale fizičke aktivnosti je to što on sam po sebi nikada ne može da bude samo hodanje niskog intenziteta, zbog konfiguracije terena u prirodi koji nikada nije potpuno ravan i najčešće zahteva kombinaciju postepeno povećanog intenziteta hodanja. Upravo zbog toga doktori često savetuju povećanje fizičke aktivnosti i rekreaciju u prirodi.
Naučne studije su pokazale da hajking može pomoći u regulaciji krvnog pritiska i do 10 odsto. Aktivnost mišića, koja je potrebna da se savladaju lagane uzbrdice i prepreke prilikom ove fizičke aktivnosti, poboljšava kondiciju i opšte zdravlje. Jedna od obaveznih fizičkih aktivnosti prilikom rehabilitacije srčanih bolesnika u banjama je jutarnji lagani hajking.
Istraživanja takođe govore da hajking ima pozitivan efekat u smanjenju stresa i anksioznosti. Boravak u prirodi je nedvosmisleno u prirodi samog čoveka, iako nas moderno doba formira tako da to ponekad i zaboravimo. Sve češće čujemo ljude kako priželjkuju da na samo nekoliko dana pobegnu negde u prirodu i upravo to govori o tome koliko nam je svima potreban boravak u prirodi.
Šetnja, hajking, treking, pešačenje ili planinarenje su idealna fizička aktivnost u prirodi posebno u proleće kada se priroda budi i u letnjim, toplim sunčanim danima. Vreme provedeno na svežem vazduhu je trenutak kada svim svojim čulima dozvoljavamo da uživaju u prirodi. Daleko od mašina i gradske buke, upijaćete još više stimulišućih zvukova, upozanjući se sa prirodom i njenim zakonima, a kada stignete do vrha, divićete se prostranstvu sa vrha i biti zadovoljni što ste stigli do cilja i uradili nešto korisno za sebe i svoje zdravlje.