Doktorka Snežana Lešović o problemu gojaznosti dece
Period praznika je prošao, a većina je ispratila praznike sa kojim kilogramom više. Roditelji iz najboljih namera, pokušavaju da ugode svojim mališanima, spremaju omiljene slatkiše i preobimne obroke, ne razmišljajući o negativnim posledicama nezdrave hrane na zdravlje dece.
Usred nepravilne ishrane i nedovoljnog kretanja, deca sve ranije postaju gojazna i boluju od bolesti odraslih. Navike koje se formiraju u ranom uzrastu, često nas prate tokom čitavog života, a kada su te navike nezdrave, nastaje gojaznost i dolazi do pojave mnogih bolesti.
Prema rečima prim. dr Snežane Lešović, pedijatra-endokrinologa i načelnika Centra za prevenciju i lečenje gojaznosti kod dece i adolescenata, kod nas se favorizuje i poželjno je da dete bude krupno i rumeno, pa se samim tim smatra da je onda i zdravo. Zbog loših navika, deca plaćaju cenu i imaju brojne zdravstvene komplikacije i značajno narušen kvalitet života. Dugo vremena se smatralo da je gojaznost samo estetski problem. Komplikacije gojaznosti se javljaju kod sve manje dece, u ranom uzrasti, a prema rečima prim. dr Snežane Lešović, možemo očekivati da će 85% gojaznih adolescenata biti gojazno u starijem dobu.
Komplikacije za koje smo mislili da se javljaju samo kod odraslih, sve više se pojavljuju i kod dece. Neki od najučestalijih problema su hipertenzija, insulinska rezistencija, metabolički sindrom, dijabetes tipa 2, sleep apnea, astma, masna jetra, zapaljenje žučne kese i ortopedski problemi. Pored ovih zdravstvenih problema, gojaznost predstavlja i rizik za nastanak malignih oboljenja, kao i psiho-socijalnih poremećaja, koji dovode do depresije i niskog samopoštovanja.
Umerenom ishranom i pravilnim lečenjem možemo obezbediti detetu dug i kvalitetan život, a formiranjem zdravih navika od malih nogu, činimo da naše dete raste zdravo i srećno.