Fizička aktivnost je vrlo važan faktor u formiranju zdravog organizma i veoma je značajna za pravilan razvoj kod dece. Iz tog razloga, roditelji bi trebalo da u što ranijem uzrastu otkriju deci svet sporta i pokreta. Nedovoljna fizička aktivnost kod dece i odraslih je globalni problem, pa ne čude rezultati istraživanja koja ukazuju da sve veći broj mališana ima problema sa ravnotežom, pravilnim držanjem tela i prekomernom težinom. Prekomernu težinu ima oko 20 odsto dečaka i devojčica u Srbiji, a imajući u vidu da čak 60 do 85 odsto gojazne dece ostaju gojazna i u odraslom dobu, neophodno je usmeriti decu da se bave fizičkom aktivnošću – od trenutka kada prohodaju.
Iako je fizičko vaspitanje sastavni deo nastavnih planova i programa u predškolskim ustanovama i školama, vreme provedeno u školskoj sali nije dovoljno za održavanje zdrave telesne težine. Deca i adolescenti bi trebalo da upražnjavaju najmanje 60 minuta umerene fizičke aktivnosti većinu dana u nedelji. Redovna fizička aktivnost je od velike važnosti za održavanje mišićne forme, unapređenje zdravlja kostiju i zglobova, unapređenje kapaciteta pluća i utiče na smanjenje sadržaja masti u telu. Deca koja su svakodnevno vežbaju, trče, igraju se imaju manji rizik od pojave hroničnih bolesti u odraslom dobu.
Mališani veliki deo dana provode u učionicama, u sedećem položaju i sedentaran način života postaje sve prisutniji kod dece i adolescenata, čak i kada su kod kuće. Najbolje je da promena ovakve sedentarne kulture savremenog života počne u porodici – zajedničkim, porodičnim vežbanjem. U zavisnosti od uzrasta ili naklonosti deteta, možete zajedno sa njima preskakati vijaču, igrati školice, preskakati lastiš ili bacati frizbi. Deci je najvažnije da se zabave, a priroda je odličan izbor za mnogobrojne zanimljive aktivnosti – vožnju bicikla, rolera ili bilo koje igre koja uključuje trčanje, penjanje, skakanje.
Ukoliko mališani ne idu u školu ili vrtić i većinu vremena provode kod kuće, obezbedite im što više prostora za kretanje i penjanje po nameštaju. Savet stručnjaka je da bi deca u ranom detinjstvu trebalo da budu najmanje tri sata svakodnevno aktivna. Njihova fizička aktivnost uglavnom će se odvijati u formi aktivne igre, koja može da se praktikuje nekoliko puta u kraćim vremenskim intervalima tokom dana. Sa decom ne morate samo trčati, plešite uz muziku, oponašajte životinje, hodajte na prstima. Na taj način ćete se i vi istovremeno zabaviti i biti fizički aktivni.
Svakodnevno podsticanje fizičke aktivnosti je vrlo značajno za pravilan rast i razvoj dece, a porodično vežbanje je sjajna prilika da provedete vreme sa svojom decom na kvalitetan način. Za promenu i usvajanje zdravih navika kod dece najpre su zaduženi roditelji. Ohrabrite vaše mališane da budu fizički aktivni, jer bavljenje sportom od malih nogu je prevencija mnogih fizičkih tegoba.