Prosečna dužina života u današnje vreme je u stalnom porastu. Baš iz tog razloga, globalna strategija Svetske zdravstvene organizacije u oblasti zaštite zdravlja stanovništva
u poseban fokus stavlja kvalitet života u starijem dobu. Istraživanja su pokazala da starije osobe koje praktikuju fizičku aktivnost, imaju manje zdravstvenih tegoba – povećava im se
otpornost kostiju na prelome, stvara se bolja pokretljivost mišića i usporava gubitak mišićne mase. Pre nego što se krene sa ozbiljnijem vežbanjem, potrebna je konsultacija sa doktorom. Preporuka za fizičku aktivnost zdravih starijih osoba je ista kao i za sve zdrave odrasle osobe – 150 minuta nedeljno, uz redovnu kontrolu i samokontrolu. Ukoliko postoje
zdravstveni problemi, potrebno je da se u dogovoru sa izabranim doktorom definiše tačan intezitet i vrsta aktivnosti koji će biti adekvatni trenutnom stanju organizma.
U sportskim centrima postoje programi specijalno prilagođeni starijim osobama. Ali, ako imate dovoljno samodiscipline i motivacije, možete i sami da iskoristite par aktivnosti za redovno
vežbanje, u cilju poboljšanja zdravlja.
NAPOMENA: Pre početka bilo kakave fizičke aktivnosti potrebno je postepeno zagrevanje vrata, ramena, ruku, gornjeg dela tela, kolena i nogu, jer se na taj način smanjuje rizik od povreda.
Brzo hodanje
Izuzetno je bitno da starije osobe što više hodaju tokom dana. Istraživanja pokazuju da sat ili dva hodanja dnevno može smanjiti rizik od moždanog udara za čak trećinu, a tri ili više sati za čak dve trećine. U hodanju je bitno obratiti pažnju na držanje tela – leđa treba da budu ravna, stomak uvučen, a ramena ispravljena.
Dnevni minimum šetnje može se podeliti u nekoliko manjih aktivnosti – odlazak u prodavnicu, šetnja u parku sa kućnim ljubimcem, igranje u parku sa unucima, itd. Potrebno iskoristiti svaku moguću priliku za kretanje, jer se na taj način stiče bolja kondicija, ali i veća izdržljivost za obavljanje svih budućih svakodnevenih aktivnosti.
Plivanje
Plivanje je vrsta fizičke aktivnosti koja blagotvorno deluje na psihofizičko zdravlje i pogodna je za sve uzraste. S obzirom da pomaže u održavanju izdržljivosti i fleksibilnosti mišića, odnosno rastezanju i jačaju mišići leđa, nogu, ruku i ramena, naročito se preporučuje starijim osobama. Plivanjem se treba baviti tri puta nedeljno, ne više od po sat vremena po jednom treningu. Kao i kod svakog vežbanja, pre ulaska u vodu potrebno je telo zagrejati vežbama istezanja ruku i nogu. Po početku treninga, potrebno je postepeno povećavanje inteziteta plivanja, kako bi se završetak sveo na početni napor, odnosno lagano plivanje. Plivanje ne samo da troši četiri puta više energije u poređenju sa trčanjem za isto rastojanje, već i štiti zglobove i umanjuje stres na kostima, tako da se vežbama u vodi smanjuje rizik od povređivanja i preloma.
Vožnja bicikla
Bicikl se može voziti napolju, ali i u teretani ili kod kuće tokom hladnih, zimskih meseci. Vožnja bicikla ublažava simptome artritisa, smanjuje krvni pritisak i ujedno popravlja raspoloženje.
Sedište bicikla potrebno je da bude podešeno na odgovarajuću visinu, kako ne bi došlo do krivljenja kičme i vrata. Preporuka je da starije osobe voze bicikl tri puta nedeljno oko 30 minuta, uz obavezno petominutno zagrevanje na početku. Nakon vožnje bi bilo dobro da se istegne celo telo, sa akcentom na noge. Stručnjaci ukazuju da je najbolje vreme za vožnju bicikla rano ujutro, jer se tada najviše podstiče stvaranje vitamina D.
NAPOMENA: Vožnja bicikla jeste intenzivnija aktivnost, stoga je bitno da se tempo i dinamika vožnje postepeno povećavaju i da se pažljivo doziraju, shodno trenutnoj fizičkoj kondiciji.
Ples
Bavljenje plesom poboljšava ravnotežu kod starijih osoba znatno efikasnije nego uobičajene fizičke aktivnosti. Ples takođe podstiče aktivnost u delovima mozga zaduženim za zapamćenje i učenje. Ples sadrži fizičke, mentalne i društvene komponente, tako da se na taj način uče i uvežbavaju novi koraci, usklađuju pokreti sa muzikom, a druženjem i zabavom unapređuje se psihičko zdravlje pojedinca. Zbog svega ovoga, ples predstavlja odličan vid aktivnosti za starije osobe.