Za pravillno funkcionisanje organizma, svakodnevno je potrebno uneti preko 40 različitih nutrijenata, što je nemoguće pronaći u jednoj vrsti namirnica. Stoga je neophodno da kroz obroke unosimo razne vrste namirnica kako bismo obezbedili svom organizmu optimalanan unos svih nutrijenata – proteina, ugljenih hidrata i masti.
Obogatite ishranu složenim ugljenim hidratima Polovina unosa kalorija u ishrani bi trebalo da potiče iz hrane bogate složenim ugljenim hidratima, kao što su integralne žitarice, mahunasto povrće, krompir i integralni pirinač. Dobro je uključiti barem jednu od ovih namirnica u svaki obrok.
Zamenite zasićene masti nezasićenim Masti su vrlo važne za održavanje zdravlja i pravilno funkcionisanje tela. Različite vrste masti imaju različit uticaj na zdravlje. Međutim, previše masti može negativno uticati na težinu i zdravlje kardiovaskularnog sistema. Zato je neophodno ograničiti unos zasićenih masti (hranu životinjskog porekla) i potpuno izbegavati masti bogate trans-masnim kiselinama.
Voće i povrće svakog dana na trpezi Voće i povrće predstavljaju odličan izvor vitamina, minerala i vlakana. Konzumirajte čašu sveže isceđenog voćnog soka za doručak, jabuku i krišku lubenice za užinu, dok bi povrće trebalo da se nađe u svakom obroku.
Ograničite unos soli Unos velike količine soli može uticati na visok krvni pritisak i povećati rizik od kardiovaskularnih bolesti. Stoga, kada kupujete birajte namirnice sa manjim sadržajem natrijuma, a pri kuvanju zamenite so začinima i tako svakodnevno probajte različite ukuse.
Unosite dosta tečnosti Odrasle osobe trebalo bi da unose najmanje dve litre tečnosti dnevno. Naravno, potrebe organizma za vodom su individualne i zavise od mnogo faktora, poput spoljašnje temperature ili stepena fizičke aktivnosti. Voda je najbolji izbor za hidraciju. Voćni sokovi, čaj, bezalkoholna pića, mleko i ostala pića s vremena na vreme su potpuno u redu. Počnite sad, a menjajte se postepeno Postepene promene u životnom stilu su izvodljivije od velikih i korenitih promena.
Preskakanje doručka? Mala činija muslija, komad hleba ili voća, mogla bi da pomogne u sticanju navike da se doručak jede svakog dana
Premalo voća i povrća? Za početak, pojedite jednu voćku dnevno
Hrana puna masti? Potpuno eliminisanje masnoća iz ishrane može se vratiti kao bumerang i lansirati nas nazad u loše, stare navike. Umesto toga, birajte hranu sa manjim sadržajem masti
